Co je to sociální zemědělství?
Sociální zemědělství je zcela jedinečným sektorem. Sociální farmy spojují (v naprosté většině ekologickou) zemědělskou produkci s příležitostmi především pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním. Příležitostmi v podobě pracovního uplatnění, využívání sociálních služeb, vzdělávacích aktivit, ale i terapií.
My v SoFarm se zaměřujeme na podporu hlavně těch sociálních farem, které na základě vzájemného respektu vytváří a udržují pracovní místa pro zaměstnance se specifickými potřebami. Tedy na sociální farmy, kde jsou jakkoliv znevýhodnění lidé na trhu práce zaměstnáni.



Proč je zemědělské a sociální propojení vhodné?
Díky povaze práce se mohou v zemědělství zapojit i ti s nízkou pracovní kapacitou, minimální pracovní zkušeností či omezenými dovednostmi, jimž se často podaří postoupit z postavení pasivního odběratele sociální služby na chráněný nebo otevřený trh práce. Zároveň se tu lidé věnují činnosti, která má smysl nejen pro ně samotné a konkrétní místo, ale i pro celou společnost. Sociální farmy se navíc často věnují udržitelnému zemědělství, které je přirozené pro krajinu i zachování biodiverzity.
Svou činností tedy mají společenský, environmentální i ekonomický přínos.