top of page

Rozhovory nejen s farmáři

164459899_2784974735150161_1301675063917614309_n.jpg

"Snažíme se, aby komunitní zahrada Pastvina byla synonymem pro bezpečný prostor. Slovem "komunita" myslíme společenství lidí, zvířat a rostlin, ale i věcí. Pevně věříme v recyklaci až na dřeň. Stavíme zásadně z odpadních materiálů, dáváme prostor a nový význam zvířatům, o které nikdo jiný nestál a stejně tak přistupujeme k lidem. Uplatnění u nás našly ženy bez domova z organizace Jako doma, lidé s duševní nemocí, nebo jinou jinakostí."

Anna Stella - spouzakladatelka Komunitní zahrady Pastvina

PHOTO-2021-03-26-14-40-19pts.jpg

"Ráda bych zaměstnávala ženy s malými dětmi a zdravotně znevýhodněné osoby. Sama do této skupiny spadám a vím, jak velký problém je, najít si práci, pokud kvůli dětem potřebujete flexibilní úvazek a k tomu některé práce ze zdravotních důvodů nemůžete dělat."

Andrea Novotná - majitelka včelí farmy AnnKas s.r.o

"Často se na sezónní práce u nás sejdou lidéz různého prostředí a výjimkou nejsou ani ti, co z různých důvodů žijí na okraji společnosti. Pravidelně se k nám vrací například také maminka tří malých dětí, která dělá maximum, aby je sama uživila. Moc bych si přála ji v budoucnu zaměstnat, ale momentálně si to nemohu dovolit. Možná právě díky SoFarm se podaří najít úsporu v jiných oblastech. "

Helena Neumennová - spoluzakladatelka Levandulového údolí

Helena tančí v poli při sklizni.jpg

"Dobře postavená sociální fama je výborným příkladem lokální spolupráce, trvale udržitelného rozvoje. Je místem, které nejenže produkuje kvalitní lokální potraviny, ale především pomáhá zaměstnávat osoby z cílových skupin sociálního podnikání a vytváří také možnost čerpání finanční podpory na zaměstnání ve spolupráci s úřadem práce. Největším problémem farem je jednoznačně nízká konkurenceschopnost s ohledem na náklady, výkony pracovníků, což má vliv na cenu produktu. Nejsou to jen fabriky na výrobu potravin, jsou to místa, která pomáhají lidem nají cestu."

Ferdinand Raditsch - CEO  Květná zahrada

Hlavní budova Květné Zahrady v Květné u Poličky.jpg
bottom of page